Articles

Andrzej Gasiorowski: Jak zarobić pierwszy milion.

bezcenzury

________________________________________________________

Polska bez cenzury: Jak zarobić pierwszy milion

Felieton Andrzeja Gąsiorowskiego

Na czym zarobiłem swój pierwszy milion? Na poprzednich milionach. Pierwszego nigdy nie zarobiłem, nie ukradłem, nie odziedziczyłem, ani nie wygrałem na loterii, ani w kasynie. Wbrew kreacji medialnej, nie zakładałem spółki ART-B i nie finansowałem jej pierwotnej działalności.

Spółkę złożył Bogusław Bagsik, który zaprosił mnie najpierw do współpracy, a potem spontanicznie zaoferował mi 40% udziałów i funkcję wiceprezesa Art-B. To już była bardzo silna spółka. Miałem „pojęcie” o funkcjonowaniu współczesnego kapitalizmu, a Bogusław zawsze podejmował decyzje błyskawicznie. Nie pod wpływem impulsu. Błyskawicznie, bo zawsze umiał szybko analizować rzeczywistość. Tak też się stało w tym przypadku.

I w ten oto sposób będąc jeszcze lekarzem medycyny, ale już początkującym biznesmenem zarobiłem swój pierwszy milion. Później to był intensywny proces pomnażania i akumulacji kapitału firmy Art-B, udział w przygodzie współtworzenia holdingu kilku tysięcy firm, a także przyrostu obrotu firmy do ponad 22 miliardów dolarów w niecałe półtora roku.

Ja miałem wtedy 30 lat. Było to 25 lat temu. To były zupełnie inne czasy. To był zupełnie inny świat. Kończyła się długa era komunistycznego socjalizmu. Świat wchodził w nieznane.

A gdyby to było dzisiaj?  Żyjemy w czasach, gdzie nastąpił fenomenalny przyrost kumulacji kapitału. Zmieniły się normy w kontekście wymiernej i bezwzględnej wartości bogactwa.  Zmieniły się trendy głównych kierunków tworzenia nowych fortun.

Do niedawna metale szlachetne, takie jak złoto lub platyna, uważane były za najdroższe substancje świata. W obecnych czasach w porównaniu z innymi materiałami ich cena może wręcz śmieszyć. Najdroższą substancją na świecie jest Kaliforn. Jednak nie on jedyny bije złoto i platynę na głowę. Za gram złota trzeba zapłacić około 36-38 dol., platyna wyceniana jest na około 40 dol. za gram. Droższy jest od nich sproszkowany róg nosorożca, którego gram wyceniany jest na około 55 dol., kokaina 60 dol., krem do twarzy – Creme De La Mer 70 dol., heroina 100 dol., LSD 3 tys dol., Pluton 4 tys dol., diament 60 tys dol., inhibitor HDAC 100 tys dol., Kaliforn 180 mil dol. za gram.

Największa grupa finansowa świata – Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC) z siedzibą w Nowym Jorku posiada 23 bilionów dolarów w aktywach oraz 1.5 biliardów (1 500 000 000 000 000) dolarów wartości dokonanych transakcji finansowych – czyli wartość 18-krotnego rocznego światowego PKB. Światowy PKB to dziś około 80 billionów (80 000 000 000 000) dolarów.

Jeden procent najbogatszych ludzi na świecie posiada więcej niż reszta świata. 62 najbogatsze osoby na świecie posiadały majątek równy majątkowi 3,6 miliarda najbiedniejszych, czyli połowy ludzkości.

Różnica między nieliczną grupą najbogatszych a resztą populacji spektakularnie zwiększa się z każdym rokiem. Ludzie bogaci stają się coraz bogatsi, a biedni ubożeją. Majątek najbiedniejszych mieszkańców świata zmalał w ciągu pięciu lat o 41 proc., podczas gdy najbogatszych wzrósł o 45 proc.

Najszybciej rosnące fortuny należą do ludzi młodych tworzących aplikacje serwisów społecznościowych oraz branżach IT. Evan Spiegel (wiek: 25 lat, majątek 2,1 mld dol.) zarobił majątek zaledwie w 4 lata, od kiedy w 2011 roku stworzył aplikację Snapchat.  Nathan Blecharczyk (32 lata, majątek: 3,3 mld dol.) założył w 2008 roku AirBnB. Jack Dorsey (38 lat, majątek: 2,2 mld dol.) założył w 2006 roku Twittera. Mark Zuckerberg (31 lat, majątek 40,3 mld dol.) w 2004 roku założył Facebook. Jan Koum (39 lat) w 2009 roku założył WhatsAppa – dziś największy mobilny serwis komunikacyjny z 800 mln użytkowników. Facebook wykupił go za 19 mld dol. w akcjach i gotówce w 2014 roku. Dziś Koum zasiada w radzie nadzorczej Facebooka i poświęca się działalności charytatywnej. Travis Kalanick (39 lat) założyciel Ubera w 2009 roku, w tym roku zebrał od inwestorów 7 mld dol., co sprawiło, że wycena jego firmy osiągnęła 50 mld dol.

Obecnie ultrabogatych na świecie to około 200 tysięcy osób, którzy dysponują majątkiem w wysokości co najmniej 30 billionów dolarów. Oznacza to, że 0,004 proc. dorosłej populacji świata ma w swoich rękach równowartość 40 proc. światowego PKB. W Polsce takim majątkiem może się pochwalić nieco ponad 800 osób, którzy łącznie posiadają aktywa o wartości blisko 350 miliardów zł.

Aż 88 proc. z ultra zamożnych może pochwalić się wyższym wykształceniem, które z pewnością pomogło im w budowaniu biznesu. Wielu, bo aż 12 proc., udało się osiągnąć status milionera bez dyplomu. Chociażby szef Facebooka Mark Zuckerberg czy twórca Apple – Steve Jobs, obaj nie ukończyli uczelni.

Przedsiębiorczość jest pierwszorzędną cechą wspólną wśród ultrazamożnych ludzi. Większość z nich to biznesmeni, którzy do wszystkiego doszli własnymi siłami. Wciąż są zaangażowani w stworzone przez siebie przedsięwzięcia.

A więc, jak zarobić pierwszy milion w dzisiejszych czasach? Tak jak kiedyś – na poprzednich milionach. Być przedsiębiorczym, wykształconym, kompetentnym, zdeterminowanym na sukces. Wymyślać i wdrażać coś nowatorskiego i niekonwencjonalnego. Następnie spotkać swojego Bogusława Bagsika, który zaprosi do współpracy i współdziałania w intensywnym procesie tworzenia, pomnażania i akumulacji kapitału. Wtedy wejść w nowy, zupełnie inny świat, który będzie się zmieniał każdego następnego dnia.

GF 2014 Asia Pacific - 0740

Depository Trust Crlearing Corporation (DTCC).png

 

 

Categories: Articles

Tagged as:

Leave a Reply