Art-B

Książka: ONA – Za kulisami Trzeciej RP

8d2c4-10535607_666255226801237_3458605705995940028_o

Jan Krzysztof Bielecki – były premier RP

Wywiad z Janem Krzysztofem Bieleckim

“POTRZEBUJEMY JESZCZE CZASU”

Z Janem Krzysztofem Bieleckim, przewodniczącym Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, byłym premierem RP, byłym prezesem zarządu PKO SA – rozmawia Zofia Wojtkowska.

________________________

Zofia Wojtkowska: Jako premier miał pan specjalne doświadczenia z tym „polskim kapitałem. Wlecze się za pana rządem do dziś. Nazywa się Art-B.

– Art-B nie rozwinął się dlatego, że myśmy rządzili. To my go najpierw operacyjnie, a potem wszelkimi innym środkami prawnymi zlikwidowaliśmy. Działalność Art-B oparła się na schemacie amerykańskim z czasów wielkiego kryzysu. „Szybujące czeki” szybciej krążyły niż informacja o nich. Pamiętam, jak odpowiedzialny za sprawy wewnętrzne minister Milczanowski i śledczy próbowali nadążyć za tymi czekami i zrozumieć, na czym ten oscylator polega. Naprawdę chcieli ustalić, skąd to ruszyło, gdzie były te pierwsze pieniądze, które to uruchomiły. Gdzie była pierwsza pożyczka. I w końcu policja do tego doszła.

ZW: A kiedy pan się dowiedział, że istnieje coś takiego jak Art-B? łże z nimi będą kłopoty?

– Gdy byłem w Ursusie w lipcu 1991 roku, wiedziałem już, że to jest niebezpieczna grupa. Byłem zszokowany, kiedy zobaczyłem na sali Gąsiorowskiego. Jako eksperta ze strony załogi! Na dodatek jako jedyny był naprawdę zorientowany, co się tam dzieje. Byłem wściekły! Jakiś czas potem przyszedł do mnie Milczanowski i powiedział, że ma wystarczające dowody, żeby ich zamykać.

ZW: Tymczasem pozwoliliście im uciec. Dlaczego?

Nie wiem.

ZW: Bo opłacali polityków? Również z KLD?

Nie. To jest wykluczone. Gdyby nas finansowali, to by nie chodzili do Zaleskiego. Nie byłoby Telegrafu.

ZW: Dlaczego? Mogli płacić wszystkim. Gdy rządy się zmieniają jak w kalejdoskopie, to jest pewnie najlepsza metoda na przetrwanie.

– Musiałbym coś o tym wiedzieć. (Donald) Tusk by mi powiedział. Nie płacili!

1991 Posiedzenie w fabryce Ursusa: Premier RP – Jan Krzysztof Bielecki, Prezes Art.B – Andrzej Gąsiorowski, Minister przemysłu – Andrzej Zawiślak


resources-icon_institutions_276x226

Categories: Art-B

3 replies »

Leave a Reply