Headlines

40 twarzy Izraela. Czy znasz je wszystkie?

40 twarzy Izraela. Czy znasz je wszystkie?
Czy wiesz, że …?
 1. W stosunku do liczby ludności, Izrael jest narodem, który przyjmuje największą liczbę imigrantów na świecie (2014 – ponad 4000 nowych imigrantów).
 2. Izrael posiada najwyższy na świecie współczynnik osób z wyższym wykształceniem.
 3. Izrael ma największą liczbę naukowców i techników w stosunku do całej siły roboczej, która wynosi 145 pracowników na 10.000 osób. Ponad 25% krajowej siły roboczej pracuje w zawodach technicznych.
 4. W rankingu Traveler’s Digest (2012) Tel Aviv zajął 10 miejsce na liście miast z najlepiej wyglądającymi mężczyznami i 7 miejsce na partnerskiej liście miast z najlepiej wyglądającymi kobietami.
 5. Średnia długość życia w Izraelu jest największa na świecie i wynosi 81.6 lat.
 6. Izrael posiada 3 pod względem wielkości współczynnik przedsiębiorczości na świecie – dodatkowo posiada najwyższy współczynnik przedsiębiorczości wśród kobiet i osób powyżej 55 roku życia.
 7. Średni wiek zawierania małżeństw dla mężczyzn wynosi 27.3 lata, a dla kobiet 24.4 (pierwsze małżeństwa).
 8. Izrael jest jedynym krajem na świecie z obowiązkową służbą wojskową dla kobiet.
 9. 9. Izraelczycy, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, są największymi konsumentami owoców i warzyw na świecie.
 10. 9 (+2) Izraelczyków otrzymało nagrodę Nobla za swoje osiągnięcia w następujących dziedzinach: Pokój (3), Chemia (3), Ekonomia (2), Literatura (1) – 5 z nich miało polskie pochodzenie.
 11. Około 20% Izraelczyków przestrzega 600 zasad ortodoksyjnego judaizmu dotyczących życia codziennego.
 12. Izrael jest miejscem z najniższym punktem na Ziemi! Morze Martwe znajduje się 1,315 stóp poniżej poziomu morza, a także jest jednym z najbardziej słonych zbiorników wodnych.
 13. Izrael był jedynym krajem na świecie, który rzeczywiście czerpie zysk netto ze swojej liczby drzew w XXI wieku.
 14. Ponad 85% odpadów stałych w Izraelu jest utylizowanych w sposób bezpieczny dla środowiska, co czyni go jednym z najbardziej czystych ekologicznie krajów świata.
 15. Izrael został doceniony w zeszłym roku przez miesięcznik National Geographic, który przyznał mu 9 miejsce na świecie w kategorii nadmorskich kurortów (nie wspominając już o 318 słonecznych dniach w ciągu całego roku).
 16. Izrael zajmuje mniej więcej powierzchnię województwa zachodniopomorskiego – można przejechać wzdłuż jego terytorium w przeciągu 6 godzin. Od Morza Śródziemnego na zachodzie do Morza Martwego na wschodzie, szerokość Izraela można pokonać samochodem w około 90 minut. Izrael posiada jednak zróżnicowane cechy topograficzne: pustynie, Morze Śródziemne i subtropiki oraz pasma górskie.
 17. 50% wody wykorzystywanej do nawadniania terytorium Izraela pochodzi z recyklingu. Jedynym krajem, który zbliża się do tego wyniku, jest Hiszpania z 20% ponownym użyciem wody.
 18. Przez Izrael przefruwa 500 milionów ptaków – prawie 200 gatunków każdej wiosny i jesieni. Ptaki lecące przez kraj przemieszczają się z Afryki, Europy i Azji. Najlepszym miejscem do obserwowania ptaków jest region Eilat, Morze Martwe, Dolina Bet Shean i Dolina Hula.
 19. Izrael ma 137 oficjalnych plaż. Większość z nich ma nazwy związane z ich specyfiką i złocistym piaskiem, którym można się cieszyć 7 miesięcy w roku. Izrael jest bez wątpienia prawdziwym rajem dla miłośników słońca, morza i matkota!
 20. Izrael posiada 35 winnic i ponad 250 sklepów z winem, które produkują łącznie od 600 do 13 milionów butelek rocznie.
 21. Izraelskie krowy mleczne są najbardziej wydajnymi krowy na świecie. Przeciętnie każda krowa wytwarza 25,432 funtów mleka rocznie, co jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu z krowami z UE, które produkują średnio 13, 778 funtów.
 22. Pomidorki cherry są uprawiane w Izraelu.
 23. Jednym z dwóch języków urzędowych Izraela jest język hebrajski. Jest to jedyny język, który został reaktywowany jako język narodowy w całej historii świata. Hebrajski wcześniej był językiem martwym, nieużywanym przez wieki.
 24. Izrael ma największą na świecie liczbę muzeów w przeliczeniu na mieszkańca.
 25. Weizmann Institute of Science został uznany za najlepszy uniwersytet na świecie, dedykowany naukowcom do prowadzenia badań według magazynu „The Scientist”.
 26. Izrael posiada drugą co do wielkości największą liczbę książek w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Aby uczcić dorobek literatury hebrajskiej w Izraelu, co roku odbywa się tydzień literatury hebrajskiej.
 27. Izrael posiada największy odsetek ludności posiadającej domowe komputery w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
 28. Izrael posiada więcej orkiestr w przeliczeniu na jednego mieszkańca niż każdy inny kraj na świecie.
 29. Izrael otrzymał nagrodę od American Airlines w międzynarodowym konkursie na temat miejsc przyjaznym homoseksualistom. Tel Aviv okazał się najlepszym miastem w kategorii Best Gay City – o czym świadczą tłumy odwiedzających podczas corocznej parady równości.
 30. Hebrajski Uniwersytet w Jerozolimie zajął 22 miejsce w rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie, według Center for World University Rankings.
 31. Izraelczycy wydają najwięcej prac naukowych na świecie – 109 na 10 000 mieszkańców. Izrael posiada również największy współczynnik patentów.
 32. W 1952 roku Albert Einstein otrzymał propozycję objęcia stanowiska Prezydenta Państwa Izrael.
 33. Szacuje się, że w 2020 roku 10% energii elektrycznej w Izraelu będzie czerpane z energii słonecznej.
 34. W czasie Yom Kippur, najbardziej uroczystych dni dla Żydów, Izrael zamiera. Korki nie istnieją i zgodnie z prawem wszystkie sklepy muszą być zamknięte. Radio i telewizja są również zawieszone.
 35. Izrael jest jedynym krajem na świecie, w którym popularna sieć kawiarni Starbucks, odniosła klęskę. Izraelczycy wolą chodzić do lokalnych kawiarni, ponieważ uważają, że tam jest po prostu lepsza kawa.
 36. Izrael posiada zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO: mury Starego Miasta w Jerozolimie, Masada, Stare Miasto Akko i Tel Aviv “Białe Miasto”.
 37. W Izraelu znajduje się jedyny na świecie teatr składający się w całości z niewidomych i niesłyszących aktorów. Organizacja Nalaga’at znajduje się w Jaffie. Tam przed występem goście mogą spróbować swoich sił w jedzeniu całkowicie w ciemności, a posiłki podawane są przez osoby niewidome.
 38. Izrael jest miejscem, w którym znajduje się najstarszy, ale ciągle czynny cmentarz na świecie na Górze Oliwnej w Jerozolimie.
 39. Aby spełnić oczekiwania ultra-ortodoksyjnej ludności Izraela, Nordau Beach oferuje zaciszną plażę, która posiada 2 osobne części dla mężczyzn i kobiet. Plaża jest oddzielona od pozostałej części ścianką. Plaża dla kobiet jest otwarta w niedzielę, wtorek i czwartek, a mężczyźni mogą z niej korzystać w poniedziałek, środę i piątek.
 40. Izrael jest jedynym krajem, który używa koszernego kleju do znaczków pocztowych, więc jeśli przestrzegasz koszernych, możesz “lizać śmiało”.

Categories: Headlines, Spotlights

Tagged as:

Leave a Reply