Andrzej Gąsiorowski skarży się w Strasburgu

http://polska.newsweek.pl/andrzej-gasiorowski-skarzy-sie-w-strasburgu,89590,1,1.html

Newsweek – Paweł Szaniawski – 16 Marca 2012

Andrzej Gąsiorowski, poszukiwany międzynarodowym listem gończym były szef Art-B, wystąpił ze skargą przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – dowiedział się „Newsweek”.
 „(…) działając przez swoje organa Prokuratury, Rzeczpospolita Polska dopuściła się w jego sprawierażącego i trwałego naruszenia praw człowieka” – napisał w skardze mec. Wojciech Koncewicz reprezentujący przebywającego w Izraelu Gąsiorowskiego, bohatera jednej z najgłośniejszych afer III RP.
We wrześniu ten sam adwokat bezskutecznie starał się o wydanie listu żelaznego dla Gąsiorowskiego. – Gąsiorowski się nie ukrywa. Jego adres jest znany, a w Izraelu zgłosił się na przesłuchanie. Ale trudno się dziwić, że woli uniknąć aresztowania i nie przyjeżdża do Polski – tłumaczy nam Koncewicz.
Na początku ubiegłego roku adwokat w imieniu Gąsiorowskiego ubiegał się o umorzenie postępowania karnego. Argumentował, że czyny jego klienta przedawniły się już kilka lat wcześniej, zatem powinien bez przeszkód wrócić do kraju jako wolny człowiek. Prokuratorzy jednak odmówili, bo inaczej liczą terminy przedawnienia i ich zdaniem większość przestępstw popełnionych przez Gąsiorowskiego przedawni się dopiero w 2016 roku.
– Nadszedł w końcu czas aby skonfrontować polski wymiar tak zwanej sprawiedliwości z oczywistym faktem braku respektowania przez niego podstawych praw do obrony obywatela naszego kraju, jakim ciągle jestem. W kontekście mojej sprawy wynika, że w Polsce prawo działa wstecz. Jest to absolutnie sprzeczne z obowiązującą procedura prawną w Unii Eropejskiej, jak i procedurami które Polska powinna respektować. W moim kraju wszystkie możliwości procesowego trybu konfrontacji postawnionych mi zarzutów zostały odrzucone, pozostawiając mi jedynie opcję udowodnienia swojej niewinności z aresztu śledczego na Rakowieckiej, lub zmuszając do 25-letniego milczenia na wygnaniu w oczekiwaniu na przedawnienie. Oczekiwanie na przedawnienie jest doskonałą opcją na uniknięcie odpowiedzialności karnej dla kogoś, kto się czuje winnym. Ponieważ nim nie jestem, oddaję mój los w ręce sędziów w Strasburgu – mówi „Newsweekowi” Gąsiorowski. 
Monika Lewandowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie zapewnia, że postępowania śledczych prowadzone są zgodnie z procedurą karną. – Nie mnie oceniać, czy skarga Andrzeja Gąsiorowskiego jest zasadna – ucina.

Leave a Reply